среда, 30 ноября 2016 г.

Підсумки індивідуального семінару-тренінгу для замовників 22 листопада 2016 року на тему «Закон України «Про публічні закупівлі» - основні аспекти роботи»

22 листопада 2016 року редакцію журналу «Радник в сфері державних закупівель» провела семінар-тренінг для замовників, які дійсно дуже серйозно відносяться до проведення закупівель і цікавляться останніми змінами і нововведеннями у сфері публічних закупівель.
Закон України «Про публічні закупівлі», привніс багато нового, що в свою чергу породило багато запитань як в замовників так і в учасників.  Незвідані  до сих пір шляхи закупівель досить часто ставлять в глухий кут  навіть досвідчених закупівельників, не говорячи вже про тих, хто лише освоює ази закупівель.
На допомогу всім тим, хто її потребує і направлені наші навчання.
На прикладі електронного майданчика «SmartTender.biz» лектори розкрили механізм участі в допорогових і понадпорогових електронних закупівлях.
Майданчик «SmartTender.biz» один із перших отримав 4 рівні попередньої акредитації наказ № 570 від 31 березня 2016.
Майданчик «SmartTender.biz»:
 Забезпечує відкритість і прозорість процедури без необхідності присутності на торгах;
 Ви розширюєте і зможете розвивати свій бізнес не виходячи з офісу;
 Завдяки безкоштовній розсилці Ви будете завжди в курсі торгів;
 Найкращі умови роботи: зручний, зрозумілий і доступний інтерфейс;
 Надає: чесну конкуренцію; вихід на замовників з інших регіонів; можливість брати участь в торгах з будь-якої точки світу, не виходячи зі свого офісу.

У ході семінару детально було розглянуто та проаналізовано:
 особливості створення тендерного комітету, призначення уповноваженої особи та відповідального по допороговим закупівлям;
 визначення предмета закупівлі;
 планування закупівель;
 особливості проведення допорогових закупівель;
 основні нововведення Закону «Про публічні закупівлі»;
 особливості участі та проведення торгів за Законом про публічні закупівлі (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові та переговорна процедура);
 особливості підготовки документів та встановлення вимог за статтею 16 і 17 Закону;
 питання  щодо укладення і  виконання договору, та внесення   змін до нього;
 порядок оскарження процедур закупівлі;
Протягом семінару-тренінгу постійно відбувалося живе обговорення в інтерактивному режимі всіх питань слухачів. Найактуальніші з них наступні:
 
1. Зміна істотних умов договору
На сторінках журналу «Радник в сфері державних закупівель» ми не одноразово розглядали питання внесення змін до істотних умов договору. Разом з тим дана тема є актуальною,  особливо зважаючи на  цінові коливання та, як завжди, в кінці року, ажіотажу щодо продовження дії договорів.
Звертаємо увагу, що внесення змін в 2016 році може відбуватись як до договорів укладених на виконання Закону України «Про здійснення державних закупівель» так і до договорів укладених згідно Закону України  «Про публічні закупівлі». При цьому внесення змін  може бути застосованим лише до діючих  договорів.  Проте не всі замовники зважають на те, що строк дії договору  може закінчується його належним виконанням.   Так, наприклад, якщо умовами  договору  було передбачено строк виконання до 31.12.2016 року, а сторона А поставила товар 10.10.2016 року і сторона Б провела за нього розрахунок  14.10.2016 року, то договір припиняється належним виконанням і замовник повинен оприлюднити звіт протягом 3 днів  з дня виконання договору. В такому випадку, незважаючи на те, що умовами договору встановлено строк дії до 31.12.2016 року, внести зміни після його виконання не можливо.
Також необхідно звернути увагу на те, що внести зміни до договору згідно умов передбачених  п.7 ч.5 ст. 40 Закону про здійснення державних закупівель  і п.7 ч.4 ст. 36 Закону про публічні закупівлі  можливо лише за умови, якщо в договорі   встановлено порядок зміни ціни.
Разом з тим, внесення змін до істотних умов договору,  можливе  лише за умови документального підтвердження настання певних обставин, які є передумовою внесення змін до договору.
Тому, в проекті договору, який, відповідно до статті 22 Закону про публічні закупівлі повинен міститися  в складі тендерної документації, замовнику необхідно прописати детальний механізм внесення змін по кожному пункту статті  частини 4 ст.36  даного Закону. Крім того доцільним є внесення до договору порядку змін по всім умовам договору, а не лише передбачених зазначеною статтею.
Детальну інформацію щодо  внесення змін  до істотних умов договору ви можете дізнатися ознайомившись з наступними статтями розміщеними в  журналі «Радник в сфері державних закупівель»:
1. «Правомірно продовжуємо дію договору на наступний рік за допомогою 20%», журнал № 1 (52) за січень 2016 року на стор. 24-27.
2. «Зміна істотних умов договору про закупівлю», журнал № 4 (55) за квітень 2016 року на стор. 8-11.
3. «Змінюємо ціну договору відповідно до пункту 7 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», журнал № 5 (56) за травень 2016 року на стор. 27-35.
4. «Строк дії договору про  закупівлі та застосування статті 631 Цивільного кодексу України», журнал № 6 (57)  за червень 2016 року на стор. 16-18.
5. «Зміна істотних умов договору відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 35-37.
6. «Особливості продовження  дії договору про закупівлі на наступний бюджетний період», журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор. 20-22.
7. «Роз’яснення Мінекономрозвитку щодо змін істотних умов договору про закупівлю”, журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор. 36-41.

2. Незабуваємо додатково розміщувати річні плани!
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI та Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати у формі відкритих даних річні плани закупівель на Єдиному державному веб-портал відкритих даних, який знаходиться за адресою data.gov.ua та на власних веб-сайтах.
За порушення правил оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті та/або порталі data.gov.uа наступає відповідальність за ст. 2123 Кодексу про адміністративні правопорушення.  Відповідно до вказаної норми неоприлюднення інформації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425-850 грн.). Нагадаємо, що за порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства про закупівлі (тобто, на веб-порталі  prozorro.gov.ua) відповідальність набагато суворіша: відповідно до ст. 16414 Кодексу про адміністративні правопорушення такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11900-17000 грн.). Детальніше дане питання розглянуто в Журналі № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13  (дана стаття додатково надається у вкладенні).

3. Щодо визначення предмету закупівлі  при проектуванні об’єкту
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 1 Закону про публічні закупівлі до  робіт відноситься - проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.
Згідно Розділу III. Визначення предмета закупівлі робіт Порядку визначення предмету  закупівлі, затвердженого наказом МЕРТУ від 17.03.2016 № 454 (далі Порядок) визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 22 частини першої статті 1 Закону за об'єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва”, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт”, затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301, із зазначенням у дужках предмета закупівлі відповідно до показників другої – п'ятої цифр Єдиного закупівельного словника.
В листі МЕРТУ від 01.04.2016 зазначено, що у разі якщо предмет закупівлі робіт, визначений відповідно до пункту 23 частини першої статті 1 Закону та Порядку, зазначений у національному класифікаторі України ДК 021:2015 ‘Єдиний закупівельний словник” як послуга, замовник може указати відповідний код національного класифікатора України ДК 021:2015 ‘Єдиний закупівельний словник” та здійснити закупівлю робіт шляхом застосування однієї з процедур, передбачених частиною першою статті 12 Закону з дотриманням вимог Закону. (Додатково даний лист надається у вкладенні).

4. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі
Зазначено, що відповідно до частини сьомої статті 2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Таким чином, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється замовником з дотриманням вимог Закону, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону.
Разом з тим, частиною першою статті 4 Закону, передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, періодичність і характер таких змін (зміна очікуваної вартості закупівлі, предмету закупівлі, орієнтовного початку процедури закупівлі тощо) законодавством не визначені та не обмежені. Тому замовник може періодично вносити зміни до річного плану закупівель/додатку до річного плану відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах, послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі.
Таким чином, ураховуючи, що Законом встановлено порядок придбання товарів, робіт і послуг, здійснення закупівель замовником у разі:
1) виникнення додаткової потреби у товарах, роботах чи послугах, яку замовник не міг передбачити;
 2) виділення додаткових коштів;
3) перерозподілу коштів, зекономлених внаслідок проведення процедур закупівель;
4) коштів зекономлених у разі зміни ціни договору в бік зменшення у випадках, визначених у частині четвертій статті 36 Закону;
5) розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі;
6) інших подібних випадках, можливе після вчинення замовником дій, передбачених частиною першою статті 4 Закону, тобто внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону, оскільки, виходячи зі змісту пункту 18 частини першої статті 1 Закону та з урахуванням Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), такий предмет закупівлі у вищевказаних випадках вважатиметься новим предметом договору.
Разом з тим при здійсненні закупівель без проведення процедур закупівель, передбачених частиною першою статті 12 Закону, товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує межі, встановлені частиною першою статті 2 Закону, замовник керується положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, а також Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), без урахування здійснених закупівель за тим же предметом у поточному році, за якими укладені відповідні договори.
При цьому здійснення закупівель у вищезазначених випадках має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Додатково інформація щодо даного питання надається у вкладенні (Лист інформативного характеру Мінекономрозвитку від 14.09.2016 № 3302-06/29640-06 детальніше Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38 – 42)

5. Щодо можливості пошуку учасників за  предметом закупівлі в системі Prozorro
 Необхідно зазначити, що   в системі Prozorro  відсутня функція, яка б надавала можливість здійснювати пошук  учасників за сферою діяльності чи предметом закупівлі. В той же час, нещодавно  було розроблено пошуковий модуль, який можна знайти за посиланням BI.PROZORRO.ORG, та з його допомогою  отримати  значну кількість інформації, яка може зацікавити як замовника так і учасника  публічних закупівель.

Додатково слухачі отримали доступ до розділу «Практичні матеріали» на сайті http://radnuk.com.ua/. В якому знаходиться приклад тендерної документації (за Законом про публічні закупівлі), приклад антикорупційної програми, документи по кожній процедурі, включаючи протоколи з результатом поіменного голосування членів комітету, реєстри та інші.
Також слухачі отримали текст Закону України «Про публічні закупівлі» з коментарями редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та усі нові нормативні документи по Закону про публічні закупівлі, зручні таблиці для легкого проведення процедури відкритих торгів та переговорної процедури відповідно до положень даного нормативно-правового акту.

Кожний учасник  семінару на свою електронну пошту отримав наступну інформацію щодо актуальних питань, які були озвучені на даному заході:

1. «Правомірно продовжуємо дію договору на наступний рік за допомогою 20%», журнал № 1 (52) за січень 2016 року на стор. 24-27.
2. «Зміна істотних умов договору про закупівлю», журнал № 4 (55) за квітень 2016 року на стор. 8-11.
3. «Змінюємо ціну договору відповідно до пункту 7 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», журнал № 5 (56) за травень 2016 року на стор. 27-35.
4. «Строк дії договору про  закупівлі та застосування статті 631 Цивільного кодексу України», журнал № 6 (57)  за червень 2016 року на стор. 16-18.
5. Зміна істотних умов договору відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 35-37.
6. «Особливості продовження  дії договору про закупівлі на наступний бюджетний період», журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор. 20-22.
7. «Роз’яснення Мінекономрозвитку щодо змін істотних умов договору про закупівлю”, журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор. 36-41.
8. «Оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті: право чи обов’язок?» журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор. 11-13.
9. Лист Мінекономрозвитку щодо визначення предмету закупівлі по проектним роботам.
10. «МЕРТУ надало роз’яснення щодо здійснення закупівель відповідно до тимчасового і постійного кошторисів та щодо здійснення закупівель, які замовник об’єктивно не міг передбачити на початку року або на момент здійснення первинної закупівлі», журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38-42.
11. Презентація bi-prozorro.
12. Проект змін до Закону України «Про публічні закупівлі»;
13. Лист МЕРТУ про те що  не потрібно розміщувати звіт про виконання та повідомлення про внесення за Законом про здійснення державних закупівель - Журнал № 11 (62) за листопад 2016 року на стор. 41.

Дякуємо всім учасникам навчання за участь, цікавість та плідну співпрацю!!!!!

Звертаємо увагу!! Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» презентує новинку - Практичний посібник в сфері публічних закупівель для учасників та замовників по новому Закону "Про публічні закупівлі". Посібник містить закон з коментарями від редакції, постанови, накази, нові форми документів, всі актуальні роз'яснення МЕРТУ з коментарями експертів, листи інформативного характеру, покрокові порядки проведення процедур закупівель, зразок антикорупційної програми та всіх супутніх документів, та безліч корисної інформації. Ціна та замовлення за посиланням: http://radnuk.com.ua/posluga/manual/
Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» пропонує послуги з повного супроводу усіх процедур закупівель, за новим Законом «Про публічні закупівлі» За більш детальною інформацію звертайтеся за номером (044)451-85-71.

#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі

Комментариев нет:

Отправить комментарий