среда, 30 мая 2018 г.

Читайте у журналі "Радник в сфері державних закупівель" № 6 (81) за червень 2018р.
 для користувачів програми радник-інфо http://radnuk.com.ua/radnuk-info/ журнал доступний для завантаження.
- Звітуємо про закупівлі
- Підсумки ІІ кварталу 2018 року
- Свій до свого по-своєму, або Пов’язані особи в публічних закупівлях (частина 1)
- Практичний аспект: дії замовника у випадку надходження звернень та вимог від учасників
- Проведення операцій з коштами тендерного забезпечення в разі настання гарантійного випадку при здійсненні закупівель за бюджетні кошти
-Рецепти перемоги в публічних закупівлях
- Пастки «євроторгів»
- Цікаві рішення органів судової влади у сфері публічних закупівель
- Консультації для учасників
- Консультації для замовників
- Та багато іншої цікавої інформації
Також не забувайте для передплатників працює безкоштовна гаряча телефонна лінія для консультацій з 16:00 до 17:30 з понеділка по четвер.
 Та за посиланням http://radnuk.com.ua/interactivervd/ Ви маєте можливість поставити питання спеціалістам редакції в будь-який час, на яке отримаєте відповідь.
 тел./факс: (044) 451-85-71
 radnukdz@gmail.com

вторник, 29 мая 2018 г.


#Поради_від_Радника
Під час проведення процедури відкритих торгів Замовник в тендерній документації встановив вимогу щодо надання Учасником сканованих документів, що підтверджують повноваження посадової особи або представника Учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції та договору про закупівлю (повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції Учасника процедури підтверджуються одним з наступних документів: випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи Учасника на підписання документів). Учасник в тендерній пропозиції надав сканований наказ про призначення директора та протокол загальних зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю, проте в цих документах відсутня інформація, про те що директор має право підпису. Чи підлягає пропозиція такого Учасника відхиленню як така, що не відповідає умовам тендерної документації, оскільки з наданих документів, не зрозуміло чи є директор підписантом?
Відхилення даного Учасника з наведеної підстави не допускається. Керівники підприємств здійснюють свої повноваження відповідно до законодавства або установчих документів. Відповідно до ч. 5 ст. 65 ГК України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами. В той же час повноваження керівника може бути обмежено відповідно до установчих документів підприємства. Інформація про обмеження також відображається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У випадку відсутності обмежень керівник здійснює від імені юридичної особи всі повноваження на забезпечення діяльності підприємства в тому числі і підписання тендерної пропозиції та договору про закупівлю.

понедельник, 21 мая 2018 г.


#Поради_від_Радника 
Хто повинен ініціювати укладення договору про закупівлю?
Відповідно до ч. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця.
Верховний суд України у постанові від 01.02.2018 № 922/1999/17 вказує, що конструкція «Замовник укладає», а не «Замовник має право укласти» свідчить, що дана норма покладає саме обов'язок і саме на замовника укласти договір, проект та істотні умови якого вже узгоджені сторонами, з переможцем торгів не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Єдиними підставами не підписання договору є дії або бездіяльність саме учасника торгів, а не замовника: відмова переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону (ч. 3  ст. 32 Закону).

вторник, 15 мая 2018 г.

Магія 24 годин: прості рецепти від складних захворювань
Суть, механізм застосування та недоліки норми про 24 години. 




четверг, 3 мая 2018 г.

Читайте у журналі "Радник в сфері державних закупівель" № 5 (80) за травень 2018р.
 для користувачів програми радник-інфо http://radnuk.com.ua/radnuk-info/ журнал доступний для завантаження.
- Альтернативні паливно-енергетичні ресурси та законодавчі особливості їх закупівель
- ПДВ у закупівлях харчування
- Фальстарт у публічних закупівлях, або Вчинення дії до початку перебігу строку
- Аналіз проекту закону «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України»
- Магія 24 годин: прості рецепти від складних захворювань
- Приклади протокольних рішень тендерного комітету замовника стосовно затвердження постійно діючої робочої групи (у т. ч. керівника робочої групи) та розгляду технічної документації учасника членами робочої групи. 36
- Цікаві рішення органів судової влади у сфері публічних закупівель
- Консультації для учасників
- Консультації для замовників
- Та багато іншої цікавої інформації
Також не забувайте для передплатників працює безкоштовна гаряча телефонна лінія для консультацій з 16:00 до 17:30 з понеділка по четвер.
 Та за посиланням http://radnuk.com.ua/interactivervd/ Ви маєте можливість поставити питання спеціалістам редакції в будь-який час, на яке отримаєте відповідь.
 тел./факс: (044) 451-85-71
 radnukdz@gmail.com



Така зміна формату посвідки передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321. Цією постановою Уряд затвердив новий зразок бланка посвідки на постійне проживання та порядок її оформлення і видачі. Постанова прийнята на виконання вимог Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» з метою запровадження оформлення і видачі іноземцям та особам без громадянства посвідки на постійне проживання у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Прийняття акта дозволить розпочати видачу іноземцям та особам без громадянства посвідок на постійне проживання з безконтактним електронним носієм із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру.  
Постановою передбачено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних органів і територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі посвідки на постійне проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, посвідка на постійне проживання може оформлятися з використанням бланка посвідки на постійне проживання у формі книжечки.
При цьому, посвідка на постійне проживання, що не містить безконтактного електронного носія, оформлена та видана на підставі документів, поданих до 1 червня 2018 р., є чинною протягом строку, на який її було видано.
З текстом постанови можна ознайомитись за посиланням: goo.gl/dKm1ht

За матеріалами журналу Радник в сфері державних закупівель»

среда, 2 мая 2018 г.


#Поради_від_Радника
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону про публічні закупівлі, роботи - проектування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого і невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт. Разом з цим до вартості кошторису включаються інші роботи, закупівля яких проводиться окремо (наприклад, авторський та технічний нагляд).
У випадку, якщо закупівля інших робіт (послуг) здійснюється окремо, замовник проводить закупівлю на залишок коштів (наприклад, лише на будівельні роботи) в залежності від вартості цих робіт: до 1,5 млн. грн (замовники в окремих сферах господарювання - до 5 млн. грн) замовник має право провести допорогову закупівлю за допомогою електронної системи ProZorro або укласти прямий договір та при необхідності розмістити звіт про укладені договори в системі ProZorro, а при перевищенні даних сум (порогів, вказаних у ст. 2 Закону про публічні закупівлі) - процедуру відкритих торгів.