среда, 28 декабря 2016 г.

Яку звітність потрібно буде подати у 2017 році, зміни до порядку визначе...

Сьогодні, в газеті   «Голос України» опубліковано Закон України про Державний бюджет на 2017 рік, який набуває чинності з 1 січня 2017 року.
21 грудня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII (далі – Закон).
26 грудня 2016 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік».
27 грудня 2016 року Закон надруковано у газеті Верховної Ради «Голос України».
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Закону цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
Подробиці за посиланням http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1801-19

http://www.golos.com.ua/article/281780
#бюджет

вторник, 27 декабря 2016 г.

#Поради_від_Радника
Фахівці Радника в сфері-державних-закупівель нагадують щодо оприлюднення звіту про виконання договору відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) та радять наступне.
У випадку якщо строк дії договору встановлено: до 31 грудня 2016 року, проте фактично товар поставлено/послуги надано чи роботи виконано та відповідно здійснено усі платежі за таким договором, замовник має право оприлюднити звіт про виконання договору, не чекаючи закінчення строку дії такого договору. Підставою для оприлюднення звіту буде саме факт виконання договору. У разі якщо строк дії договору встановлено: до 31 грудня 2016 року, - підставою для оприлюднення такого звіту буде закінчення строку дії договору. Згідно частини 1 статті 10 Закону замовнику необхідно оприлюднити звіт про виконання договору протягом трьох днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання. Звертаємо увагу, що 31.12.2016 - вихідний день.
#SmartTender #закупівлі #радник #поради #розумні_закупівлі

четверг, 22 декабря 2016 г.

Підсумки навчання 15–16 грудня 2016 року м. Київ на тему: «Новації ЗУ «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками»

15–16 грудня 2016 року редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель»
провела чергове навчання у місті Києві на тему: «Новації Закону України «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками».
Поєднання практичного досвіду і теоретичних знань сприяє кращій орієнтації в основних нововведеннях Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон, Закон про публічні закупівлі) та інших нормативно-правових актах, які стосуються публічних закупівель. В процесі навчання увага акцентувалася як безпосередньо на видах процедур закупівель, так і на особливостях, які мають місце при проведенні таких закупівель.
У перший день навчання було розглянуто допорогові електронні закупівлі. На сьогодні даний різновид закупівель є досить обговорюваним, а у вільному доступі знаходиться безліч допоміжної інформації стосовно застосування електронної системи з метою здійснення допорогової закупівлі.
Проте, практична реалізація конкурентного відбору поза сферою регулювання Законом породжує більше питань, ніж існує на сьогодні відповідей, зважаючи на що, фахівці редакції висвітлюють дану тематику, демонструючи весь механізм проведення допорогових закупівель на прикладі електронного майданчика «SmartTender.biz».
Майданчик «SmartTender.biz» один із перших отримав 4 рівні попередньої акредитації (наказ МЕРТУ № 570 від 31 березня 2016 року).
Майданчик «SmartTender.biz»:
- Забезпечує відкритість і прозорість процедури без необхідності для користувачів бути присутніми на торгах;
- Сприяє розширенню та розвитку вашого бізнесу у той час, коли вам навіть не потрібно виходити з офісу;
- Завдяки безкоштовному розсиланню повідомлень, ви завжди будете в курсі торгів;
- Найкращі умови роботи: зручний, зрозумілий і доступний інтерфейс;
- Надає: чесну конкуренцію; вихід на замовників з інших регіонів; можливість брати участь в торгах з будь-якої точки світу, не змінюючи задля цього свого місцезнаходження.
У ході навчання детально було розглянуто та проаналізовано:
- особливості створення тендерного комітету, призначення уповноваженої особи відповідно до вимог Закону про публічні закупівлі;
- призначення відповідальної особи за проведення допорогових закупівель;
- визначення предмета закупівлі;
- планування закупівель;
- особливості проведення допорогових закупівель;
- основні нововведення Закону України «Про публічні закупівлі»;
- особливості участі у торгах та проведення тендерів за Законом про публічні закупівлі (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові);
- особливості застосування переговорної процедури закупівель;
- особливості підготовки документів та встановлення вимог згідно ст. 16 і 17 Закону;
- зміна істотних умов договору про закупівлю;
- порядок оскарження процедур закупівель.
Після виступів лекторів відбулось жваве обговорення в інтерактивному режимі всіх питань, які виникли у слухачів під час проходження навчання. Найактуальніші з них:
1. Не забуваємо додатково розміщувати річні плани закупівель!
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI та Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835, розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати у формі відкритих даних річні плани закупівель на Єдиному державному веб-портал відкритих даних, який знаходиться за адресою data.gov.ua та на власних веб-сайтах.
За порушення правил оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті та/або порталі data.gov.uа наступає відповідальність за ст. 2123 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаної норми неоприлюднення інформації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425-850 грн.). Нагадаємо, що за порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства про закупівлі (тобто, на веб-порталі prozorro.gov.ua) відповідальність набагато суворіша: відповідно до ст. 16414 Кодексу про адміністративні правопорушення такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11900-17000 грн.).
Детальніше дане питання розглянуто в Журналі № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11–13  (стаття надається у вкладенні).
2. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі
Відповідно до частини сьомої статті 2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Таким чином, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється замовником з дотриманням вимог Закону, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону.
Разом з тим, частиною першою статті 4 Закону, передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, періодичність і характер таких змін (зміна очікуваної вартості закупівлі, предмету закупівлі, орієнтовного початку процедури закупівлі тощо) законодавством не визначені та не обмежені. Тому замовник може періодично вносити зміни до річного плану закупівель/додатку до річного плану відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах, послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі.
Таким чином, ураховуючи, що Законом встановлено порядок придбання товарів, робіт і послуг, здійснення закупівель замовником у разі:
1) виникнення додаткової потреби у товарах, роботах чи послугах, яку замовник не міг передбачити;
 2) виділення додаткових коштів;
3) перерозподілу коштів, зекономлених внаслідок проведення процедур закупівель;
4) коштів зекономлених у разі зміни ціни договору в бік зменшення у випадках, визначених у частині четвертій статті 36 Закону;
5) розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі;
6) інших подібних випадках, можливе після вчинення замовником дій, передбачених частиною першою статті 4 Закону, тобто внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону, оскільки, виходячи зі змісту пункту 18 частини першої статті 1 Закону та з урахуванням Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), такий предмет закупівлі у вищевказаних випадках вважатиметься новим предметом договору.
Разом з тим при здійсненні закупівель без проведення процедур закупівель, передбачених частиною першою статті 12 Закону, товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує межі, встановлені частиною першою статті 2 Закону, замовник керується положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, а також Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), без урахування здійснених закупівель за тим же предметом у поточному році, за якими укладені відповідні договори.
При цьому здійснення закупівель у вищезазначених випадках має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
3. Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель
Відповідно до абзацу 6 частини 3 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом, покладено на тендерний комітет, уповноважену особу. Нагадаємо, що у зв’язку з втратою чинності Законом України «Про здійснення державних закупівель» 01.08.2016, Мінекономрозвитку втрачає повноваження на затвердження Типового положення про комітет з конкурсних торгів, на заміну якому приходить Примірне положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затверджене наказом Мінекономрозвитку від 30.03.2016 № 557 (далі — Примірне положення № 557), яке має  рекомендаційний характер. Проте, положення Закону містять норму згідно якої тендерний комітет/уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі положення, затвердженого внутрішнім розпорядчим документом замовника. Відповідно до пунктів 2.12 та 3.10 Примірного положення № 557 зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом, покладається або на секретаря комітету (у разі створення тендерного комітету), або на уповноважену особу.
Обчислення строків зберігання документів проводять з 01 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством (пункт 2.10 Наказу Міністерства юстиції України № 578/5 від 12.04.2012 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів»). Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Типового положення про архівний підрозділ державного органу, органу місцевого самоврядування, державного і комунального підприємства, установи та організації, затвердженого наказом Мін’юсту від 10.02.2012 № 232/5, зареєстрованого в Мін’юсті 10.02.2012 за № 202/20515, документи з паперовими носіями інформації передають в упорядкованому стані зі структурних підрозділів організації до архіву через два роки після завершення їх ведення у діловодстві відповідно до вимог, установлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5. Інакше кажучи, документи щодо закупівель, проведених 2014 року, пролежать у комітеті щонайменше до завершення 2016 року, а тоді іще щонайменше рік — в архіві замовника. Чому щонайменше? Бо відповідно до примітки до пункту 219 Переліку № 578/5 документи підлягають зберіганню протягом трьох років лише за умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, а для органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних організацій, суб’єктів господарювання державного сектору економіки, підприємств і організацій, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, — ревізії, проведеної органами державного фінансового контролю за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності. У разі виникнення спорів (суперечок), порушення кримінальних справ, відкриття судами провадження у справах справи зберігають до ухвалення остаточного рішення. А тому сумлінний замовник зберігатиме документ, доки не прийде ревізор.
Детальнішу інформацію про зберігання документів ви можете прочитати в Журналі № 9 (60) за вересень 2016 року на стор. 16-23 (стаття надається у вкладенні).
4. Рішення суду про застосування норм Цивільного кодексу України щодо перебігу строків
З матеріалів справ від 22.11.2016 № 826/25886/15 та від 27.09.2016 № 826/8945/16, які розглядав Окружний адміністративний суд м. Києва ми дізнаємось думку суду щодо перебігу строків.
І, хоча, предметом розгляду справ було застосування норми Закону України «Про здійснення державних закупівель» (який втратив чинність), а саме: скарги подаються до органу оскарження не пізніше 10 днів з дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, генерального замовника, але до дня укладення договору про закупівлю (абзац перший частини 4 статті 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель»). Проте, виходячи зі змісту абзацу другого частини 2 статті 18 чинного нового Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, але до дня укладення договору про закупівлю, можливо вести мову про їх аналогічність.
Так, суд дійшов висновку, що при розгляді спірних правовідносин підлягає застосуванню спеціальна норма щодо встановлення строків, а саме абзацу другого частини 4 статті 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель».
Посилання позивача на загальні правила щодо обчислення строків, встановлені Цивільним кодексом України, не можуть бути прийняті судом до уваги виходячи з наступного.
Неузгодженість між чинними нормативно-правовими актами, їхнє протиріччя з одного й того самого предмета регулювання, а також суперечність між двома або більше формально чинними нормами права, прийнятими з одного і того ж питання, в теорії права відомі як колізія норм права.
Колізія норм права вирішується шляхом вибору того нормативного акта, який має бути застосований до конкретного випадку (юридичного факту).
При розбіжності між загальним і спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному, якщо він не скасований виданим пізніше загальним актом.
Детальніше зі змістом відповідних рішень суду щодо перебігу строків від 22.11.2016 та від 27.09.2016 (Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва) ви можете ознайомитись у вкладенні (матеріали надаються додатково).
Додатково слухачі отримали доступ до розділу «Практичні матеріали» на сайті http://radnuk.com.ua/. В якому знаходиться приклад тендерної документації (за Законом про публічні закупівлі), приклад антикорупційної програми, документи по кожному виду процедури закупівель, включаючи протоколи з результатами поіменного голосування членів тендерного комітету, реєстри та інші документи.
Також слухачі отримали роздатковий матеріал, а саме: текст Закону України «Про публічні закупівлі» з коментарями редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та інші чинні нормативні документи щодо публічних закупівель, зручні таблиці для поетапного проведення процедури відкритих торгів та переговорної процедури відповідно до положень Закону.
Окрім того, найбільш активні учасники навчання наприкінці заходу отримали заохочення та подяку за співпрацю у вигляді корисних подарунків від редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель».
Кожен учасник навчання на свою електронну пошту отримав наступну інформацію щодо актуальних питань, які були озвучені на даному заході:
1. Стаття «Оприлюднення річного плану на власному веб-сайті право чи обов’язок?» - Журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13;
2. Стаття «Новий лист МЕРТУ щодо здійснення закупівель філіями та участі філій в процедурах закупівель» - Журнал № 11 (62) за листопад  2016 року на стор. 42-44.
3. Рішення суду щодо перебігу строків від 22.11.2016 (Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва);
4. Рішення суду щодо перебігу строків від 27.09.2016 (Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва);
5. Стаття «Лист ДП «ПРОЗОРРО» щодо відображення показника ПДВ у звіті про проведення процедури закупівлі відповідно до пропозиції переможця» - Журнал № 11 (63) за декабрь 2016 року на стор. 45;
6. Стаття  «Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель» - Журнал № 9 (60) за вересень  2016 року на стор. 16-23;
7. Проект змін до Закону.

Дякуємо всім учасникам навчання за увагу і зосередженість, за взаєморозуміння та співпрацю!!!
Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» пропонує послуги з повного супроводу усіх процедур закупівель за Законом України «Про публічні закупівлі». За більш детальною інформацією з даного питання звертайтеся за номером телефону (044) 451-85-71.
Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» пропонує вашій увазі комплект методичних матеріалів для навчання з публічних закупівель. Замовивши даний комплект, ви отримаєте: 1. Методично-практичні матеріали, розроблені спеціалістами журналу «Радник в сфері державних закупівель». 2. Методичний посібник щодо відповідальності за порушення законодавства про закупівлі, автор якого - фахівець своєї справи з багаторічним досвідом. 3. Безкоштовну та якісну доставку «Новою поштою». http://radnuk.com.ua/posluga/teaching

Шановні колеги!
Прийміть наші найщиріші вітання з наступаючими новорічними святами!!
Радості вам, добра та любові, щирих незабутніх емоцій та теплих сімейних святкувань, невтомної спраги нових звершень та невичерпного джерела сили, здоров’я та успіхів!!
Ми висловлюємо вам вдячність за довіру та партнерство і маємо надію на продовження нашої співпраці у майбутньому!
#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі

понедельник, 19 декабря 2016 г.

Радник в сфері-державних-закупівель інформує щодо закупівлі послуг з постачання електричної енергії
1. Єдиний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлений Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» .
2. Ліцензуванню підлягає господарська діяльність у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про електроенергетику» (відповідно до статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»).
3. Діяльність з постачання електричної енергії здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається НКРЕКП (відповідно до статті 13 Закону України «Про електроенергетику»).
4. Ліцензування господарської діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом (постачання незалежним електропостачальником) Законом України «Про електроенергетику» не передбачено.
5. Ліцензії з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом вважаються недійсними з дня набуття чинності Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (відповідно до статті 8 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»).
6. НКРЕКП здійснюється розробка проекту постанови про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері електроенергетики, зокрема ліцензійних умов з постачання електричної енергії.
7. У разі відсутності ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» , відповідальність за провадження такої господарської діяльності без ліцензії не застосовується (відповідно до статті 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»).
8. Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством (відповідно до статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі»).

9. Правочин юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу (ліцензії), може бути визнаний судом недійсним (відповідно до статті 227 Цивільного кодексу України).

Висновок
Наразі закупівля послуг з постачання електричної енергії здійснюється за умови наявності дійсних ліцензій на провадження відповідного виду господарської діяльності.



пятница, 16 декабря 2016 г.

Попередня оплата товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти.

Редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» нагадує усім причетним, що розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти можуть передбачати відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів попередню оплату.
Перелік товарів, робіт і послуг при закупівлі яких розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів можуть передбачати можливість попередньої оплати та особливості здійснення попередньої оплати встановлено постановою Кабінету міністрів України від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» (далі – Постанова № 117).
Зокрема, відповідно до пункту 5 частини 1 Постанови № 117 розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти можуть передбачати відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів попередню оплату періодичних видань на строк не більше одного року.
Таким чином, обов’язковою умовою здійснення передплати періодичних видань у межах бюджетного періоду (календарного року) є наявність належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів щодо здійснення попередньої оплати (дозвільний документ).

#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі

четверг, 15 декабря 2016 г.

Підсумки навчання 8 - 9  грудня 2016 року м. Київ на тему: «Новації ЗУ «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками»

8 – 9 грудня 2016 року редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель»
провела чергове навчання у місті Києві на тему «Новації Закону України «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками».
Поєднання практичних і теоретичних знань сприяє кращій орієнтації в основних нововведеннях Закону про публічні закупівлі та інших нормативно-правових актах, які стосуються публічних закупівель. В процесі навчання увага акцентувалася  не лише на самих процедурах, а й також на нюансах, які мають місце при проведенні закупівель.
У першій половині навчання було розглянуто допорогові електронні закупівлі. Не дивлячись на те, що на сьогодні даний вид закупівель є досить обговорюваним та у вільному доступі знаходиться безліч допоміжної інформації стосовно функціонування допорогової електронної системи закупівель, проте на практиці виникає досить багато запитань. Тому, наші лектори висвітлюють дану тематику, демонструючи весь механізм проведення допорогових закупівель на прикладі електронного майданчика «SmartTender.biz».
Майданчик «SmartTender.biz» один із перших отримав 4 рівні попередньої акредитації (наказ МЕРТУ № 570 від 31 березня 2016 року).
Майданчик «SmartTender.biz»:
 Забезпечує відкритість і прозорість процедури без необхідності для користувачів бути присутніми на торгах;
 Ви розширите і зможете розвивати свій бізнес не виходячи з офісу;
 Завдяки безкоштовній розсилці Ви будете завжди в курсі торгів;
 Найкращі умови роботи: зручний, зрозумілий і доступний інтерфейс;
 Надає: чесну конкуренцію; вихід на замовників з інших регіонів; можливість брати участь в торгах з будь-якої точки світу, не змінюючи задля цього свого місцезнаходження.
У ході навчання детально було розглянуто та проаналізовано:
 особливості створення тендерного комітету, призначення уповноваженої особи та відповідального по допороговим закупівлям;
 визначення предмета закупівлі;
 планування закупівель;
 особливості проведення допорогових закупівель;
 основні нововведення Закону «Про публічні закупівлі»;
 особливості участі у торгах та проведення тендерів за Законом про публічні закупівлі (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові та переговорна процедура);
 особливості підготовки документів та встановлення вимог за статтею 16 і 17 Закону;
 зміна істотних умов договору;
 порядок оскарження процедур закупівлі.
Після виступів лекторів відбулось живе обговорення в інтерактивному режимі всіх питань, які виникли у слухачів навчання. Найактуальніші з них:

1. Незабуваємо додатково розміщувати річні плани!!
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI та Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати у формі відкритих даних річні плани закупівель на Єдиному державному веб-портал відкритих даних, який знаходиться за адресою data.gov.ua та на власних веб-сайтах.
За порушення правил оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті та/або порталі data.gov.uа наступає відповідальність за ст. 2123 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаної норми неоприлюднення інформації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425-850 грн.). Нагадаємо, що за порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства про закупівлі (тобто, на веб-порталі  prozorro.gov.ua) відповідальність набагато суворіша: відповідно до ст. 16414 Кодексу про адміністративні правопорушення такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11900-17000 грн.). Детальніше дане питання розглянуто в Журналі № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13  (дана стаття додатково надається у вкладенні).

2. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі
Відповідно до частини сьомої статті 2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Таким чином, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється замовником з дотриманням вимог Закону, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону.
Разом з тим, частиною першою статті 4 Закону, передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, періодичність і характер таких змін (зміна очікуваної вартості закупівлі, предмету закупівлі, орієнтовного початку процедури закупівлі тощо) законодавством не визначені та не обмежені. Тому замовник може періодично вносити зміни до річного плану закупівель/додатку до річного плану відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах, послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі.
Таким чином, ураховуючи, що Законом встановлено порядок придбання товарів, робіт і послуг, здійснення закупівель замовником у разі:
1) виникнення додаткової потреби у товарах, роботах чи послугах, яку замовник не міг передбачити;
 2) виділення додаткових коштів;
3) перерозподілу коштів, зекономлених внаслідок проведення процедур закупівель;
4) коштів зекономлених у разі зміни ціни договору в бік зменшення у випадках, визначених у частині четвертій статті 36 Закону;
5) розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі;
6) інших подібних випадках, можливе після вчинення замовником дій, передбачених частиною першою статті 4 Закону, тобто внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону, оскільки, виходячи зі змісту пункту 18 частини першої статті 1 Закону та з урахуванням Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), такий предмет закупівлі у вищевказаних випадках вважатиметься новим предметом договору.
Разом з тим при здійсненні закупівель без проведення процедур закупівель, передбачених частиною першою статті 12 Закону, товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує межі, встановлені частиною першою статті 2 Закону, замовник керується положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, а також Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), без урахування здійснених закупівель за тим же предметом у поточному році, за якими укладені відповідні договори.
При цьому здійснення закупівель у вищезазначених випадках має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Додатково інформація щодо даного питання надається у вкладенні (Лист інформативного характеру Мінекономрозвитку від 14.09.2016 № 3302-06/29640-06 детальніше - Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38–42).

3. Щодо обов’язку переможця торгів подавати документи відповідно до статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» в електронному  вигляді

Відповідно до статті 14 Закону про публічні закупівлі  подання інформації під час проведення процедури закупівлі здійснюється в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Зважаючи на те, що процедура відкритих торгів розпочинається з розміщення оголошення  про проведення закупівлі  і закінчується підписанням договору, то переможець торгів повинен  розміщувати документальне підтвердження  відсутності підстав, визначених пунктами 2, 5, 6 частини першої статті 17 Закону  про публічні закупівлі в електронному вигляді.
В той же час існує рішення  по процедурі закупівель UA-2016-09-14-000978-c, в якому Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України  зробила висновок, що Законом та тендерною документацією не передбачено подання документів переможцем процедури закупівлі по статті 17 Закону в електронному вигляді.
Зі свого боку рекомендуємо в тендерній документації встановлювати вимоги, зважаючи на принцип  відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель,  щодо подання документів в електронній формі, відповідно до статті 14 Закону про публічні закупівлі, і, у випадку необхідності,  передбачати додаткове підтвердження  документами в письмовій формі.
(Додатково рішення  по процедурі закупівель UA-2016-09-14-000978-c надається у вкладенні)

4. Як вберегти себе від недобросовісних постачальників?
Серед механізмів, які замовник може застосувати, щоб захистити себе від недобросовісних постачальників виділяють наступні:
Внесення забезпечення тендерної пропозиції.
Відшкодування збитків.
Внесення забезпечення виконання договору про закупівлю.
Застосування штрафних санкцій.
Застосування господарсько-оперативних санкцій.
Зупинимось на господарсько-оперативних санкціях та як їх можна імплементувати замовнику.
Види оперативно-господарських санкцій, що їх сторони можуть застосовувати з відповідною фіксацією в договорі, передбачений ч. 1 ст. 236 ГК:
- одностороння відмова від виконання свого зобов'язання управненою стороною із звільненням її від відповідальності за це відбувається в разі порушення зобов'язання другою стороною, а саме:
- відмова від оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони;
- відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт унаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо;
- відмова управненої сторони зобов'язання від прийняття подальшого виконання зобов'язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов'язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію тощо);
- встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання:
- зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг);
- переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг);
- переведення платника на оплату після перевірки їх якості тощо;
- відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов'язання.
На практиці, замовник має змогу встановити вимогу надати інформацію в довільній формі, що у взаємовідносинах між учасником та замовником оперативні санкції не застосовувались. Таким чином, якщо учасник процедури в минулому був недобросовісним контрагентом даного замовника він не зможе підтвердити вищезазначений факт.
Детальнішу інформацію про оперативно-господарські санкції Ви можете прочитати в Журналі № 11 (62) за листопад 2016 року. (Додатково дана стаття надається у вкладенні)

Додатково слухачі отримали доступ до розділу «Практичні матеріали» на сайті http://radnuk.com.ua/. В якому знаходиться приклад тендерної документації (за Законом про публічні закупівлі), приклад антикорупційної програми, документи по кожній процедурі, включаючи протоколи з результатом поіменного голосування членів комітету, реєстри та інші документи.
Також слухачі отримали текст Закону України «Про публічні закупівлі» з коментарями редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та усі нові нормативні документи по Закону про публічні закупівлі, зручні таблиці для легкого проведення процедури відкритих торгів та переговорної процедури відповідно до положень даного нормативно-правового акту.
А також найбільш активні учасники навчання в кінці отримали корисні подарунки від редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель».

Кожний учасник навчання на свою електронну пошту отримав наступну інформацію щодо актуальних питань, які були озвучені на даному заході:
1. Стаття «Оприлюднення річного плану на власному веб-сайті право чи обов’язок?» - Журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13;
2. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі - Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38 – 42;
3. Рішення Антимонопольного комітету по процедурі закупівлі UA-2016-09-14-000978-c
4. Застосування оперативно-господарських санкцій при здійсненні публічних закупівель - Журнал № 11 (61) за листопад 2016 року на стор. 26 – 29;
5. Презентація щодо визначення предмету закупівлі.

Дякуємо всім учасникам навчання за участь та плідну співпрацю!!!!!

Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» пропонує послуги з повного супроводу усіх процедур закупівель за новим Законом України «Про публічні закупівлі». За більш детальною інформацією з даного питання звертайтеся за номером телефону (044) 451-85-71.

Шановні колеги! Прийміть наші найщиріші вітання з наступаючими новорічними святами. Нехай ці свята принесуть Вам і Вашій родині добро, мир і достаток. Бажаємо, щоб у новому році Ви зробили все те, про що так давно мріяли. Щастя Вам, міцного здоров’я, здійснення найзаповітніших бажань.
Ми цінуємо наше партнерство і маємо надію на його продовження в майбутньому!

#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі

среда, 14 декабря 2016 г.

Підсумки навчання 6 -7 грудня 2016 року м. Святогірськ на тему
«Новації Закону України «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками»

6 - 7 грудня 2016 року редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» разом з майданчиком «SmartTender.biz» провела чергове навчання щодо змін у сфері публічних закупівель у місті Святогірську – прекрасному містечку в Донецькій області, яке з першого погляду зачаровує. З одного боку Донця власне місто і численні турбази, з другого відкривається запаморочлива панорама Святогірського Успенського монастиря з Миколаївською церквою над урвищем крейдяної скелі. На сусідньому пагорбі застиг 22-метровий бетонний революціонер Артем як згадка про радянське минуле міста і часи, коли монастир використовували як санаторій.
В перший день навчання було розглянуто практичні аспекти проведення допорогових електронних закупівель, та надпорогових електронних закупівель (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові, переговорна процедура). Лектори на прикладі електронного майданчика «SmartTender.biz» (одного із перших, який отримав 4 рівні попередньої акредитації відповідно до Наказу МЕРТУ № 570 від 31 березня 2016 року) висвітлювали усі механізми проведення процедур та надавали основні поради щодо їх ефективного проведення.
У ході навчання детально було розглянуто та проаналізовано:
- Особливості подання документів на майданчик, та накладання на них ЕЦП;
- визначення предмета закупівлі;
- планування закупівель;
- особливості проведення допорогових закупівель;
- основні нововведення Закону «Про публічні закупівлі»;
- особливості участі та проведення торгів за Законом про публічні закупівлі (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові та переговорна процедура);
- особливості підготовки документів та встановлення вимог за статтею 16 і 17 Закону;
- зміна істотних умов договору;
- порядок оскарження процедур закупівлі.
Після виступів лекторів відбулось живе обговорення в інтерактивному режимі всіх питань слухачів навчання. Найактуальніші з них:

1. Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель
Відповідно до абзацу 6 частини 3 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом, покладено на тендерний комітет, уповноважену особу. Нагадаємо, що у зв’язку з втратою чинності Законом України «Про здійснення державних закупівель» 01.08.2016, Мінекономрозвитку втрачає повноваження на затвердження Типового положення про комітет з конкурсних торгів, на заміну якому приходить Примірне положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затверджене наказом Мінекономрозвитку від 30.03.2016 № 557 (далі — Примірне положення № 557), яке має  рекомендаційний характер. Проте, положення Закону містять норму згідно якої тендерний комітет/уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі положення, затвердженого внутрішнім розпорядчим документом замовника. Відповідно до пунктів 2.12 та 3.10 Примірного положення № 557 зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом, покладається або на секретаря комітету (у разі створення тендерного комітету), або на уповноважену особу.
Обчислення строків зберігання документів проводять з 01 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством (пункт 2.10 Наказу Міністерства юстиції України № 578/5 від 12.04.2012 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів»). Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Типового положення про архівний підрозділ державного органу, органу місцевого самоврядування, державного і комунального підприємства, установи та організації, затвердженого наказом Мін’юсту від 10.02.2012 № 232/5, зареєстрованого в Мін’юсті 10.02.2012 за № 202/20515, документи з паперовими носіями інформації передають в упорядкованому стані зі структурних підрозділів організації до архіву через два роки після завершення їх ведення у діловодстві відповідно до вимог, установлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5. Інакше кажучи, документи щодо закупівель, проведених 2014 року, пролежать у комітеті щонайменше до завершення 2016 року, а тоді іще щонайменше рік — в архіві замовника. Чому щонайменше? Тому що відповідно до примітки до пункту 219 Переліку № 578/5 документи підлягають зберіганню протягом трьох років лише за умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, а для органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних організацій, суб’єктів господарювання державного сектору економіки, підприємств і організацій, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, — ревізії, проведеної органами державного фінансового контролю за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності. У разі виникнення спорів (суперечок), порушення кримінальних справ, відкриття судами провадження у справах справи зберігають до ухвалення остаточного рішення. А тому сумлінний замовник зберігатиме документ, доки не прийде ревізор.
Детальнішу інформацію про зберігання документів Ви можете прочитати в Журналі № 9 (60) за вересень 2016 року на стор. 16-23. (Додатково дана стаття надається у вкладенні).

2. Не забуваємо додатково розміщувати річні плани!!
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI та Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати у формі відкритих даних річні плани закупівель на Єдиному державному веб-портал відкритих даних, який знаходиться за адресою data.gov.ua та на власних веб-сайтах.
За порушення правил оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті та/або порталі data.gov.uа наступає відповідальність за ст. 2123 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаної норми неоприлюднення інформації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425-850 грн.). Нагадаємо, що за порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства про закупівлі (тобто, на веб-порталі  prozorro.gov.ua) відповідальність набагато суворіша: відповідно до ст. 16414 Кодексу про адміністративні правопорушення такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11900-17000 грн.). Детальніше дане питання розглянуто в Журналі № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13  (дана стаття додатково надається у вкладенні).

3.Особливості встановлення забезпечення тендерної пропозиції
Що таке забезпечення тендерної пропозиції? Це гарантія того, що учасник не відкличе тендерну пропозицію після строку подання, підпише договір та буде добросовісним гравцем. Якщо замовник вирішив встановити забезпечення, то він повинен чітко розписати механізм його подання в тендерній документації та оголошенні процедури закупівлі. Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон, Закон про публічні закупівлі), забезпечення тендерної пропозиції — надання забезпечення виконання зобов’язань учасника перед замовником, що виникли у зв’язку з поданням тендерної пропозиції, у вигляді такого забезпечення як гарантія. Отже, можна дійти висновку, що забезпечення тендерної пропозиції учасник надає тільки у формі електронної гарантії. Прописуючи механізм тендерного забезпечення, замовник звертається до норм статті 24 Закону. Відповідно до частини 1 статті 24 Закону замовник має право зазначити в оголошенні про проведення процедури закупівлі та в тендерній документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції. Якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції, то в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції учасникові не повертають. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції. Отже, відповідно до Закону замовник повинен визначити строк дії електронної гарантії. Як такий строк встановити, щоб не було дискримінації та постійного відхилення тендерних пропозицій, Ви зможете дізнатися в статті «Особливості встановлення вимог надання електронної гарантії в тендерній документації» в Журналі № 11 (62) за листопад 2016 року на стор. 22-25. (Додатково дана стаття надається у вкладенні).

4.Щодо продовження дії договору на 20%
Питання: У замовника є договір, укладений за результатами здійснення процедури закупівель. Предметом договору є бензин та дизельне паливо. Поділу на лоти не було. На разі у замовника є бажання та необхідність продовжити дію договору на 20%, але лише на бензин. Як правильно у такій ситуації вчинити? Чи можна продовжити дію договору на 20% лише на бензин?
Відповідь представника казначейської служби: ТАК МОЖНА, Відповідно до статті 36 Закону передбачено, що дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку. Тобто розпоряднику надане право на збільшення загальної суми договору з урахуванням усіх внесених змін до договору, а не до конкретної одиниці товару. Отже, виходячи з вищезазначеного, органи казначейської служби перевіряють у замовника додаткову угоду тільки щоб не відбулось збільшення договору більш ніж на 20%. Крім того слід зазначити, що в органах казначейства відсутні підстави у відмові реєстрації даної додаткової угоди.

5.Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору
Згідно частини 1 статті 16 Закону замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
У разі якщо учасник на підтвердження кваліфікаційного критерію - наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору на вимогу замовника надати копію договору про виконання аналогічних робіт надає копію договору субпідряду. Чи можна вважати такий договір підтвердженням?
Субпідрядником є особа, яка залучена генпідрядником на підставі субпідрядного договору для виконання частини робіт, передбачених договором підряду. Субпідрядний договір є різновидом договору підряду, тому до нього застосовуються як загальні норми цивільного законодавства, так і загальні положення про підряд.
Згідно статті 319 Господарського кодексу договір підряду на капітальне будівництво може укладати замовник з одним підрядником або з двома і більше підрядниками.       Підрядник має право за згодою замовника залучати до виконання договору як третіх осіб субпідрядників, на умовах укладених з ними субпідрядних договорів, відповідаючи перед замовником за результати їх роботи. У цьому випадку підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядниками - як замовник.
Генеральний підрядник - підрядник, який залучає до виконання робіт третіх осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. Субпідрядник - підрядник, який у порядку, визначеному договором підряду та на підставі договору субпідряду, укладеному з генеральним підрядником, залучається до виконання робіт (ст. 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" від 01.08.2005 р. N 668). На залучення субпідрядників генеральний підрядник повинен отримати згоду замовника. Доцільно оформлювати її у письмовій формі.
Кількість субпідрядників, обсяг та види робіт, які їм передаються, визначає генпідрядник. У випадку передачі ним субпідрядникам усього обсягу робіт він має обов'язок координації їх дій, організації проведення всього комплексу робіт, загального керівництва та контролю.
Тільки генеральний підрядник має відносини як із замовником, так і з субпідрядником. Він же відповідає перед замовником за виконання, належне виконання зобов'язань останнім і за виконання замовником своїх обов'язків за договором.
Субпідрядник повинен своїми силами, засобами та за свій рахунок і на свій ризик виконати доручені йому роботи. Він самостійно забезпечує їх якість та строки виконання. При цьому він несе повну відповідальність за це перед генпідрядником. Замовник може пред'явити претензії з приводу виконання вищенаведеного тільки генпідряднику, якщо інше не встановлено договором або законом.
У свою чергу розрахунки за виконані субпідрядником роботи, їх прийняття здійснює генпідрядник, а тому всі претензії та вимоги, пов'язані з порушенням договірних зобов'язань замовником, субпідрядник пред'являє генпідряднику, якщо інше не передбачено договором.
Субпідрядні роботи є складними і виникають на підставі договору генерального підряду (основного договору), який укладається між замовником та генпідрядником, і договору субпідряду між генпідрядником та кожним окремим субпідрядником.
Субпідрядний договір, як і основний договір, є договором підрядного типу. Його правова регламентація здійснюється не тільки гл. 33 ГК України та Загальними умовами укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 р. № 668, але й загальними нормами ЦК України про правочин, цивільно-правовий договір, про підряд.
Умови субпідрядного договору повинні бути узгоджені з положеннями договору генерального підряду, зокрема щодо предмета, змісту, строків виконання, як окремих станів, видів робіт, так і строків виконання договорів. Форма договору субпідряду - проста письмова. Типових чи примірних договорів субпідряду органами державної влади не затверджено.
Отже можна зробити висновок, що договір субпідряду може бути підтвердженням досвіду виконання аналогічного договору у разі якщо тендерна документація не містить заперечень з цього приводу.

6.Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 16 вересня 2016 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»
• прийняте відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 № 1644-VII;
• введено в дію Указом Президента України від 17 жовтня 2016 року № 467/2016.
Звертаємо вашу увагу, що заборона здійснення державних закупівель стосується:
- закупівель у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі»;
- усіх інших закупівель товарів, робіт і послуг не залежно від вартісних меж ціни такої закупівлі.
Заборони щодо здійснення відповідних закупівель стосуються товарів, робіт і послуг, котрі:
- пропонуються/надаються/розповсюджуються/виробляються юридичними особами, реквізити яких містяться у додатку 2 та додатку 4 Рішення РНБО від 16.09.2016.;
- пропонуються/розповсюджуються іншими суб’єктами господарювання (постачальниками, які не є виробниками тощо) згідно положень додатку 2 та додатку 4 Рішення РНБО від 16.09.2016 р. (Детальніша інформація та перелік юридичних осіб до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції) щодо заборони здійснення державних закупівель надається у вкладення додатково).

Додатково слухачі отримали доступ до розділу «Практичні матеріали» на сайті http://radnuk.com.ua/. В якому знаходиться приклад тендерної документації (за Законом про публічні закупівлі), приклад антикорупційної програми, документи по кожній процедурі, включаючи протоколи з результатом поіменного голосування членів комітету, реєстри та інші.
Також слухачі отримали текст Закону України «Про публічні закупівлі» з коментарями редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та усі нові нормативні документи по Закону про публічні закупівлі, зручні таблиці для легкого проведення процедури відкритих торгів та переговорної процедури відповідно до положень даного нормативного документу.
А також найбільш активні учасники навчання в кінці отримали корисні подарунки від редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель».

Кожен учасник навчання на свою електронну пошту отримав наступну інформацію щодо актуальних питань, які були озвучені на даному заході:
1. Стаття  «Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель» - Журнал № 9 (60) за вересень  2016 року на стор. 16-23;
2. Стаття «Оприлюднення річного плану на власному веб-сайті право чи обов’язок?» - Журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13;
3. Стаття «Особливості встановлення вимог надання електронної гарантії в тендерній документації» - Журнал № 11 (62) за листопад 2016 року на стор. 22  - 25
4. Стаття «Змінюємо ціну договору відповідно до пункту 7 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» - журнал «Радник в сфері державних закупівель» № 5 (56) за травень 2016 року на стор. 27-35;
5. Стаття «Зміна істотних умов договору відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» - Журнал №10 (61) за жовтень 2016 року стор. 35-37;
6. Стаття  «Проведення закупівель на наступний рік» - Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 24-27;
7. Проект змін до Закону;
8. Презентація по ВІ прозорро;
9. Лист МЕРТУ щодо оприлюднення інформації про внесення змін до договору укладеного на виконання Закону України «Про здійснення державних закупівель;
10. Лист МЕРТУ щодо застосування санкцій з переліком юридичних осіб.

Дякуємо всім учасникам навчання за участь та плідну співпрацю. А також
прийміть наші сердечні вітання з наступаючими новорічними святами!
Нехай ці чудові зимові свята будуть радісними та щедрими. Хай завжди з вами будуть удача й успіх, а в домі — світло та радісно від любові й добрих новин, щастя і достатку, виконання всіх бажань.
Здоров’я, добробуту, сімейного затишку вам і вашим рідним! Нехай сяйво Різдвяної зірки захищає вас від біди. Здоров’я та успіхів вам у новому році!!!!!!

#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі

Радник в сфері державних закупівель

вторник, 13 декабря 2016 г.

НКРЕКП з 26 листопада вже не встановлює тарифи на виробництво теплової енергії на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії

НКРЕКП з 26 листопада вже не встановлює тарифи

четверг, 8 декабря 2016 г.

📖 Зустрічайте журнал "Радник в сфері державних закупівель" за грудень 2016р. № 12 (63)
ЗМІСТ
 - КОРИСНО ЗНАТИ ЗАМОВНИКАМ ТА УЧАСНИКАМ
Підсумки 2016 року: звітуємо на початку 2017-го без затримок...8
Оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті: право чи обов’язок?...11
Конкурентний діалог: покроковий порядок проведення...14
Особливості продовження дії договору про закупівлю на наступний бюджетний період...20
Логіка допорогової закупівлі: поспішаючи по досвід, не ігноруймо знання...23
Вносимо зміни до тендерної документації відповідно до Закону про публічні закупівлі...28
- ПРАКТИКА ОСКАРЖЕННЯ
Правові позиції Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України...32
- РОЗ’ЯСНЕННЯ ТА КОМЕНТАРІ РЕДАКЦІЇ
МЕРТУ надало інформаційний лист щодо надання узагальнених відповідей та консультацій...34
Роз’яснення Мінекономрозвитку щодо зміни істотних умов договору про закупівлю...36
Лист МЕРТУ щодо оцінки та розгляду тендерних пропозицій учасників процедур закупівель...42
Мінекономрозвитку надало лист інформативного характеру щодо визначення предмета закупівлі...44
Лист ДП «Прозорро» щодо відображення показника ПДВ у звіті про проведення процедури закупівлі відповідно до пропозиції переможця...45
- АКТУАЛЬНІ НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ І ЇХ АНАЛІЗ
Кабмін зобов’язав НАЗК розробити типову антикорупційну програму...46
Уряд дозволив Національній телекомпанії під час здійснення витрат на підготовку та проведення 2017 року в Україні пісенного конкурсу «Євробачення» не застосовувати граничні суми витрат, затверджені Постановою КМУ від 4 квітня 2001 р. № 332...46
Законом України від 6 жовтня 2016 року № 1670-VIII внесено зміни до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі»...47
Указом Президента України від 17 жовтня 2016 року № 467/2016 продовжено дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), уведених у дію Указом Президента України від 16 вересня 2015 року № 549...47
Уряд вніс зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2001 р. № 332 «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп’ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету»...47
- КОНСУЛЬТАЦІЇ...48
ЧИТАЙТЕ В НАСТУПНИХ НОМЕРАХ:
- Помилки учасників при підготовці та поданні тендерних пропозицій
- Забезпечення виконання договору
- Встановлення в тендерній документації описів та прикладів формальних помилок
- Застосування замовником переговорної процедури закупівлі, якщо тендер відмінено двічі
- Міжнародний конкурентний діалог: покроковий порядок проведення
- Інформативні листи МЕРТУ з коментарями редакції
Навчання та підвищення кваліфікації для замовників закупівель на тему «Новації ЗУ «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками».
08-09 грудня
15-16 грудня
22-23 грудня
19-20 січня (вартість 1440 грн., у разі реєстрації до кінця грудня)
26-27 січня (вартість 1440 грн., у разі реєстрації до кінця грудня)
Детальніше: http://radnuk.com.ua/Obuchenie/training/
 Семінари "експрес-тренінги" для замовників на тему  «ЗУ «Про публічні закупівлі» - основні аспекти роботи». Для тих, хто вже розпочав працювати за Законом "Про публічні закупівлі."
Дати проведення м. Київ::
14 грудня
Детальніше: http://radnuk.com.ua/Obuchenie/customer/
 Навчання та підвищення кваліфікації для учасників закупівель на тему «Нова система, новий закон – перемагаємо по-новому».
Дати проведення м. Київ:
 20-21 грудня    
Детальніше:http://radnuk.com.ua/Obuchenie/participants/
  Семінари-тренінги для учасників публічних закупівель на тему «Особливості участі в торгах відповідно до вимог ЗУ «Про публічні закупівлі»
Дати проведення м. Київ:
13 грудня    
25 січня    
Детальніше:http://radnuk.com.ua/Obuchenie/participants/

#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі
Підсумки навчання 1 - 2  грудня 2016 року м. Київ на тему: «Новації Закону України «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками»

1 – 2 грудня 2016 року редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель»
провела чергове навчання у місті Києві на тему «Новації Закону України «Про публічні закупівлі» та особливості роботи з майданчиками».
Експерти редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» продовжують навчати замовників проводити процедури закупівель та орієнтуватися в основних нововведеннях Закону про публічні закупівлі та інших нормативно-правових актах, які стосуються публічних закупівель. В процесі навчання акцентується увага не лише на самих процедурах, а й також на нюансах, які мають місце при проведенні закупівель.
У першій половині навчання було розглянуто допорогові електронні закупівлі. Не дивлячись на те, що на сьогодні даний вид закупівель є досить обговорюваним та у вільному доступі знаходиться безліч допоміжної інформації стосовно функціонування допорогової електронної системи закупівель, проте на практиці виникає досить багато запитань. Тому, наші лектори висвітлюють дану тематику, демонструючи весь механізм проведення допорогових закупівель на прикладі електронного майданчика «SmartTender.biz».
Майданчик «SmartTender.biz» один із перших отримав 4 рівні попередньої акредитації (наказ МЕРТУ № 570 від 31 березня 2016 року).
Майданчик «SmartTender.biz»:
- Забезпечує відкритість і прозорість процедури без необхідності для користувачів бути присутніми на торгах;
- Ви розширите і зможете розвивати свій бізнес не виходячи з офісу;
- Завдяки безкоштовній розсилці Ви будете завжди в курсі торгів;
- Найкращі умови роботи: зручний, зрозумілий і доступний інтерфейс;
- Надає: чесну конкуренцію; вихід на замовників з інших регіонів; можливість брати участь в торгах з будь-якої точки світу, не змінюючи задля цього свого місцезнаходження.
У ході навчання детально було розглянуто та проаналізовано:
- особливості створення тендерного комітету, призначення уповноваженої особи та відповідального по допороговим закупівлям;
- визначення предмета закупівлі;
- планування закупівель;
- особливості проведення допорогових закупівель;
 основні нововведення Закону «Про публічні закупівлі»;
- особливості участі та проведення торгів за Законом про публічні закупівлі (відкриті торги, відкриті торги з публікацією на англійській мові та переговорна процедура);
- особливості підготовки документів та встановлення вимог за статтею 16 і 17 Закону;
- зміна істотних умов договору;
- порядок оскарження процедур закупівлі.
Після виступів лекторів відбулось живе обговорення в інтерактивному режимі всіх питань, які виникли у слухачів навчання. Найактуальніші з них:

1. Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель
Відповідно до абзацу 6 частини 3 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом, покладено на тендерний комітет, уповноважену особу. Нагадаємо, що у зв’язку з втратою чинності Законом України «Про здійснення державних закупівель» 01.08.2016, Мінекономрозвитку втрачає повноваження на затвердження Типового положення про комітет з конкурсних торгів, на заміну якому приходить Примірне положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), затверджене наказом Мінекономрозвитку від 30.03.2016 № 557 (далі — Примірне положення № 557), яке має  рекомендаційний характер. Проте, положення Закону містять норму згідно якої тендерний комітет/уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі положення, затвердженого внутрішнім розпорядчим документом замовника. Відповідно до пунктів 2.12 та 3.10 Примірного положення № 557 зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом, покладається або на секретаря комітету (у разі створення тендерного комітету), або на уповноважену особу.
Обчислення строків зберігання документів проводять з 01 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством (пункт 2.10 Наказу Міністерства юстиції України № 578/5 від 12.04.2012 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів»). Відповідно до абзацу 1 пункту 10 Типового положення про архівний підрозділ державного органу, органу місцевого самоврядування, державного і комунального підприємства, установи та організації, затвердженого наказом Мін’юсту від 10.02.2012 № 232/5, зареєстрованого в Мін’юсті 10.02.2012 за № 202/20515, документи з паперовими носіями інформації передають в упорядкованому стані зі структурних підрозділів організації до архіву через два роки після завершення їх ведення у діловодстві відповідно до вимог, установлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5. Інакше кажучи, документи щодо закупівель, проведених 2014 року, пролежать у комітеті щонайменше до завершення 2016 року, а тоді іще щонайменше рік — в архіві замовника. Чому щонайменше? Бо відповідно до примітки до пункту 219 Переліку № 578/5 документи підлягають зберіганню протягом трьох років лише за умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, а для органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних організацій, суб’єктів господарювання державного сектору економіки, підприємств і організацій, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, — ревізії, проведеної органами державного фінансового контролю за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності. У разі виникнення спорів (суперечок), порушення кримінальних справ, відкриття судами провадження у справах справи зберігають до ухвалення остаточного рішення. А тому сумлінний замовник зберігатиме документ, доки не прийде ревізор.
Детальнішу інформацію про зберігання документів Ви можете прочитати в Журналі № 9 (60) за вересень 2016 року на стор. 16-23. (Додатково дана стаття надається у вкладенні).

2. Незабуваємо додатково розміщувати річні плани!!
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI та Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 835 розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати у формі відкритих даних річні плани закупівель на Єдиному державному веб-портал відкритих даних, який знаходиться за адресою data.gov.ua та на власних веб-сайтах.
За порушення правил оприлюднення річного плану закупівель на власному веб-сайті та/або порталі data.gov.uа наступає відповідальність за ст. 2123 Кодексу про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаної норми неоприлюднення інформації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425-850 грн.). Нагадаємо, що за порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства про закупівлі (тобто, на веб-порталі  prozorro.gov.ua) відповідальність набагато суворіша: відповідно до ст. 16414 Кодексу про адміністративні правопорушення такі дії тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (11900-17000 грн.). Детальніше дане питання розглянуто в Журналі № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13  (дана стаття додатково надається у вкладенні).

3. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі
Відповідно до частини сьомої статті 2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Таким чином, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється замовником з дотриманням вимог Закону, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону.
Разом з тим, частиною першою статті 4 Закону, передбачена можливість внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану. При цьому форма внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, періодичність і характер таких змін (зміна очікуваної вартості закупівлі, предмету закупівлі, орієнтовного початку процедури закупівлі тощо) законодавством не визначені та не обмежені. Тому замовник може періодично вносити зміни до річного плану закупівель/додатку до річного плану відповідно до наявного фінансування, потреби у товарах, роботах, послугах тощо, до здійснення відповідної закупівлі.
Таким чином, ураховуючи, що Законом встановлено порядок придбання товарів, робіт і послуг, здійснення закупівель замовником у разі:
1) виникнення додаткової потреби у товарах, роботах чи послугах, яку замовник не міг передбачити;
 2) виділення додаткових коштів;
3) перерозподілу коштів, зекономлених внаслідок проведення процедур закупівель;
4) коштів зекономлених у разі зміни ціни договору в бік зменшення у випадках, визначених у частині четвертій статті 36 Закону;
5) розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі;
6) інших подібних випадках, можливе після вчинення замовником дій, передбачених частиною першою статті 4 Закону, тобто внесення змін до річного плану закупівель/додатку до річного плану, керуючись вартісними межами, встановленими у частині першій статті 2 Закону, оскільки, виходячи зі змісту пункту 18 частини першої статті 1 Закону та з урахуванням Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), такий предмет закупівлі у вищевказаних випадках вважатиметься новим предметом договору.
Разом з тим при здійсненні закупівель без проведення процедур закупівель, передбачених частиною першою статті 12 Закону, товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує межі, встановлені частиною першою статті 2 Закону, замовник керується положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, а також Бюджетного кодексу України (у разі, якщо замовником є розпорядник бюджетних коштів або одержувач бюджетних коштів), без урахування здійснених закупівель за тим же предметом у поточному році, за якими укладені відповідні договори.
При цьому здійснення закупівель у вищезазначених випадках має бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Додатково інформація щодо даного питання надається у вкладенні (Лист інформативного характеру Мінекономрозвитку від 14.09.2016 № 3302-06/29640-06 детальніше Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38–42).

4. Як працює крок аукціону?
Відповідно до абзацу 6 пункту 6.1. наказу ДП «Зовнішторгвидав України» вiд 13.04.2016 № 35 «Про затвердження Порядку здійснення допорогових закупівель» (далі — Наказ № 35) при визначенні умов Закупівлі Замовник має визначити такі параметри Закупівлі крок аукціону, який зазначається у гривнях і вираховується як відсоткове відношення до очікуваної вартості Закупівлі, та має знаходитись у діапазоні від 0,5% до 3% від очікуваної вартості Закупівлі.
Учасник може протягом одного раунду Аукціону один раз понизити ціну/приведену ціну своєї пропозиції не менше ніж на один крок від своєї попередньої ціни/приведеної ціни. (п.п. 8.1 Наказу 35).
Також в частині 1 статті 29 Закону про публічні закупівлі встановлено, що учасник може протягом одного етапу аукціону один раз понизити ціну/приведену ціну своєї пропозиції не менше ніж на один крок від своєї попередньої ціни/приведеної ціни.
Наприклад, початкова ціна учасника А – 49 500 грн, учасника Б – 49 000 грн Мінімальний крок аукціону – 500 грн.
І раунд: Учасник А ставить 49 000 грн. Учасник Б ставить – 48 500 грн.
ІІ раунд: Учасник А ставить 48 499 грн. Учасник Б ставить – 48 000 грн.
ІІІ раунд: Учасник А ставить 47 999 грн. Учасник Б ставить – 47 500 грн.
Отже, переможцем аукціону став учасник Б з ціною 47 500 грн.

Додатково слухачі отримали доступ до розділу «Практичні матеріали» на сайті http://radnuk.com.ua/. В якому знаходиться приклад тендерної документації (за Законом про публічні закупівлі), приклад антикорупційної програми, документи по кожній процедурі, включаючи протоколи з результатом поіменного голосування членів комітету, реєстри та інші документи.
Також слухачі отримали текст Закону України «Про публічні закупівлі» з коментарями редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель» та усі нові нормативні документи по Закону про публічні закупівлі, зручні таблиці для легкого проведення процедури відкритих торгів та переговорної процедури відповідно до положень даного нормативно-правового акту.
А також найбільш активні учасники навчання в кінці отримали корисні подарунки від редакції журналу «Радник в сфері державних закупівель».

Кожний учасник навчання на свою електронну пошту отримав наступну інформацію щодо актуальних питань, які були озвучені на даному заході:
1. Стаття  «Зберегти не можна викинути, або правила зберігання документів щодо закупівель» - Журнал № 9 (60) за вересень  2016 року на стор. 16-23;
2. Стаття «Оприлюднення річного плану на власному веб-сайті право чи обов’язок?» - Журнал № 12 (63) за грудень 2016 року на стор.  11-13;
3. Додатково виділені кошти, перерозподілені, зекономлені та інші випадки непередбачуваних закупівель відповідно до Закону про публічні закупівлі - Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 38 – 42;
4. Стаття «Змінюємо ціну договору відповідно до пункту 7 частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» - Журнал № 5 (56) за травень 2016 року на стор. 27-35;
5. Стаття «Зміна істотних умов договору відповідно до ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» - Журнал №10 (61) за жовтень 2016 року стор. 35-37;
6. Стаття про аналогічні договори «Аналогічні договори: межа дискримінаційності» - Журнал № 11 (50) за листопад 2015 на стор. 8 -14.
7. Стаття  «Проведення закупівель на наступний рік» - Журнал № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 24-27;
8. Проект змін до Закону;
9. Лист МЕРТУ щодо оприлюднення інформації про внесення змін до договору укладеного на виконання Закону України «Про здійснення державних закупівель.

Дякуємо всім учасникам навчання за участь та плідну співпрацю!!!!!

Редакція Журналу «Радник в сфері державних закупівель» пропонує послуги з повного супроводу усіх процедур закупівель за новим Законом України «Про публічні закупівлі». За більш детальною інформацією з даного питання звертайтеся за номером телефону (044) 451-85-71.
#радник #тендер #prozorro  #торги #навчання #публічні_закупівлі